Outline Programme

FULL PROGRAMME now available to download…

Wednesday 21 June 2017
12:30Opening of meeting

Paediatric Burns in The ICU

“Practical aspects of acute burn care” Lee Woodson
“Sedation and analgesia management in the ICU” Doug Johnson
“The role of tracheostomy in paediatric burns” Tina Palmieri
“Tracheostomy in children: current thinking” Michael Kuo

“Clinical skingineering: the surgeon’s view” Martin Meuli

14:45 – 15:30Coffee break
Life after Childhood Burns

“Developing the CARe Burns Scales” Diana Harcourt
“The impact of burn scarring on health-related quality of life” Roy Kimble
“Scarring and itch in paediatric burns” Ludwik Branski

16:40Free papers
18:00Welcome reception
Thursday 22 June 2017
08:00Poster rounds
09:00
Research in Paediatric Burns

Introduction to research in the UK.
“PEGASUS: a study of pressure garments” Naiem Moiemen
“Recruiting children to a study of enzymatic burn debridement” Torsten Hannmann

Free Papers

10:30 – 11:00Coffee break
11:00Free papers
Paediatric case studies
(Parallel sessions)
13:00 – 14:00Lunch with exhibitors
The Family Forum
Global Perspectives on Burn Care

Michael Peck & Tom Potokar

16:00Coffee break
16:30ECPB AGM and Golden Scalpel Award
Friday 23 June 2017
08:00Poster rounds
09:00
Reconstruction after Burns in Childhood

“The reconstructive needs of the burned child” Peter Dziewulski
“Reconstructive techniques in paediatric burns” Clemens Schiestl
“The role of lasers in post burn scarring”

Free Papers

10:45 – 11:15Coffee break
11:15“Lessons from the past” Tina Palmieri

Dressing changes in children

“Sedation for dressing changes and procedures” Lee Woodson
“Adjunct strategies for pain and anxiety management” Roy Kimble
“12 years of experience with Suprathel” Nicos Marathovouniotis
“Wound care for non-burn skin loss conditions” Klaus Pfurtscheller

13:00 – 14:00Lunch with exhibitors
14:00Paediatric Case studies
(Parallel sessions)
Free papers
Plenary session: “One thing I have changed in my practice in the last year”
Tina Palmieri, Roy Kimble, Clemens Schiestl, Lee Woodson, Peter Dziewulski
16:00Closing ceremony and prize giving

Confirmed Speakers

Ludwik Branski

Peter Dziewulski

Torsten Hannmann

Diana Harcourt

Doug Johnson

Roy Kimble

Michael Kuo

Barry Lambert

Martin Meuli

Naiem Moiemen

Tina Palmieri

Michael Peck

Tom Potokar

Habib Rahman

Clemens Schiestl

Lee Woodson

Local Organising and Scientific Committee

Chair: Yvonne Wilson

Federica d’Asta

Lisa Hyde

Azzam Farroha

Steven Jeffery

Helen King

Barry Lambert

Kwang Chear Lee

Tom Potokar OBE

Darren Lewis

Naiem Moiemen

Clare Thomas

Kate Whiting

David Wilson